Повернення довоєнного оподаткування та відновлення податкових перевірок

28 July 2023

Президент України підписав Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану" №3219-IX від 30.06.2023 (також відомий як законопроєкт №8401), який повинен набрати чинності з 1 серпня 2023 р. Нижче пропонуємо огляд основних положень закону.

1.                Скасування 2% єдиного податку

З 1 серпня 2023 р. скасовується особливий режим оподаткування єдиним податком ("ЄП") за ставкою 2%. Платники ЄП, які застосовували особливий режим, матимуть можливість обрати систему оподаткування, на яку вони бажають перейти.

За відсутності такого вибору, автоматично застосовуватиметься система оподаткування, на якій платник перебував до обрання 2% ЄП, а для новостворених суб'єктів господарювання, які обрали 2% ЄП з дати реєстрації – третя група ЄП зі ставкою 5%.

Зміни передбачають ряд перехідних правил розрахунку об'єкта оподаткування для платників ЄП, які переходять на сплату податку на прибуток підприємств, а також особливості звітування за наслідками 2023 р.

Для платників ЄП, які до переходу на особливий режим були зареєстровані як платники ПДВ, передбачене автоматичне відновлення прав і обов'язків платників ПДВ та встановлені особливості нарахування ПДВ і податкового кредиту за окремими операціями.

2.                Відновлення податкових перевірок

З 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України дозволяється проведення документальних позапланових перевірок з таких підстав:

  • на звернення платника податків;

  • якщо отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства:

    • з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України;

    • з питань оподаткування нерезидентів, які здійснюють свою діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва;

    • платників податків, які здійснюють діяльність

    • у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції,

    • організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), платників податків,

    • з надання фінансових, платіжних послуг;

  • якщо платником податків не подано звітність для податкового контролю за трансфертним ціноутворенням;

  • якщо отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями

  • з ряду інших підстав (а саме, передбачених пунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.9, 78.1.12, 78.1.14–78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України).

Документальні планові перевірки відновлюються лише для платників податків, які здійснюють діяльність у таких сферах: (і) виробництво та/або реалізація підакцизної продукції, (іі) організація та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), (ііі) фінансові, платіжні послуги.

3.                Інше

З 1 серпня 2023 року також:

  • відновлюється відлік усіх податкових строків, крім строку давності щодо документальних планових та позапланових перевірок, які залишаються під забороною;

  • платники податків зможуть скористатись звільненням від штрафних санкцій та пені у разі сплати податкового зобов'язання протягом 30 календарних днів після отримання податкового повідомлення-рішення за результатами дозволених документальних перевірок, які розпочались або відновились з 1 серпня 2023 р. та завершені до дня припинення або скасування воєнного стану;

  • скасовується право ФОП першої та другої групи єдиного податку не сплачувати ЄП, крім ФОП з податковою адресою на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією;

  • знімається мораторій на (і) застосовування штрафних санкцій та пені за порушення порядку нарахування та сплати ЄСВ та (іі) проведення окремих документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ (пов'язаних із припиненням діяльності, за зверненням платника та планових документальних перевірок дозволених категорій платників податків).

З 1 жовтня 2023 р. відновлюється відповідальність за порушення вимог застосування РРО, крім відповідальності за порушення, вчинені при продажу товарів та наданні послуг на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

У період з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану на території України, для більшості ФОП, які є платниками ЄП та не зареєстровані платниками ПДВ (за винятком окремих категорій), застосовуватимуться знижені розміри штрафів за основні порушення порядку застосування РРО – 25% (замість 100%) та 50% (замість 150%) вартості проданих товарів, робіт, послуг за перше та наступні порушення відповідно.

Автори