Позиційна перевага

27 July 2021

Мова публікації: українська

Спеціально для pravo.ua

«Ми посилюватимемо і розвиватимемо лідерські позиції, і не лише в юридичному бізнесі», — ділиться планами Олексій Філатов, старший партнер ЮФ AEQUO

На початку місяця юридична фірма AEQUO оголосила про розширення партнерського складу: до фірми приєднався Олексій Філатов, обійнявши посаду старшого партнера. Відомий адвокат, експерт із вирішення спорів, у 2014—2019 роках пан Філатов був заступником голови Адміністрації Президента України, секретарем Конституційної комісії та координатором Ради з питань судової реформи, де за його безпосередньої участі було розроблено зміни до законодавства про судовий процес, зміни до Конституції України  щодо питань правосуддя, законодавства про судоустрій та органи суддівського врядування. В інтерв’ю «Юридичній практиці» Олексій Філатов поділився своїм баченням результатів проведених реформ та їх впливу на практику вирішення спорів в Україні, окреслив основні виклики поточного етапу реформування судової системи та розповів про пріоритети розвитку ЮФ AEQUO.

 — Чому з усіх варіантів продовження кар’єри, зокрема в політичній сфері, ви надали перевагу саме поверненню на юридичний ринок?

— Я все життя займався юридичною професією, у мене немає бажання її змінювати. Зараз не бачу себе в іншому активному бізнесі. І в поточній політичній ситуації в мене точно немає бажання змінювати юридичну професію на політичну кар’єру.

 — Які емоції у вас викликало повернення до активної практики?

— Позитивні. (Усміхається.) Усі зміни — на краще.

 — Що вам дало перебування в державному секторі?

— Це нова експертиза. І вона більше про управління, ніж суто про юриспруденцію. Про державні механізми і процеси всередині. Її складно відтворити, якщо ти сам ці механізми і процеси не «помацав». І вона є корисною для будь-якого бізнесу, але для юридичного — особливо. Подобається чи ні, юристам доводиться взаємодіяти з владою.

 — Який урок був найбільшим цінним?

— Що кожного дня потрібно бути готовим робити більш складні речі, ніж ті, що ти робив учора.

 — Наскільки ваші очікування в момент переходу на держслужбу збіглися з реальністю?

— Ми в команді, яка тоді прийшла в державний сектор, з одного боку, не мали ілюзій щодо тих завдань, які ми перед собою ставили, та простоти їх вирішення. Але не завжди виправдовувалися наші очікування щодо готовності та бажання, зокрема й великої частини юридичної спільноти, ці зміни сприймати. З «моєю хатою з краю» доводилося стикатися частіше, ніж ми очікували в 2014 році. Водночас — щира подяка всім тим колегам, які безкорисливо допомагали готувати, впроваджувати та комунікувати ці зміни.

 — Ви повертаєтеся на юридичний ринок після досить значної перерви. Що змінилося за час вашої відсутності?

— Змінюються персоналії. Багато юристів припинили юридичну практику. Я маю на увазі не «почтальйонів», а саме юристів, які свідомо вирішили припинити юридичну практику і перейти в інший бізнес, піти в політику чи пішли з інших причин. Це помітно.

З іншого боку, з’явилися нові обличчя, нові юрфірми. Лідери практик змінюються набагато швидше.

 — Тобто і конкуренція стала більш гострою?

— Тут нічого нового, вона загострювалася щороку, і так буде і далі. Це ринок покупця.

Але це і на краще: юристи перестали вважати себе обраними та розуміють, що на них економічні закони поширюються так само, як і на будь-який інший бізнес. Відповідно, з’являється дедалі більше фірм, які організовано як бізнес, а не як артіль. Юристи чимраз інтенсивніше запозичають практики ведення бізнесу з інших сфер. Це наближає український ринок юридичних послуг до загальносвітових тенденцій.

 — Якщо розглядати практику вирішення спорів, які бачите тенденції, як вплинули проведені реформи?

— Практику можна розглядати у двох аспектах: як професію і як бізнес.

Якщо говорити про професію, то очевидна тенденція до інтеграції та підвищення професійних стандартів. Більше діалогу між суддівською та адвокатською спільнотами, більша відкритість судової влади та готовність сприймати зворотний зв’язок. Судові рішення стають більш якісними — щораз більше рішень, ухвалених за найкращими міжнародними зразками.

Значна кількість адвокатів і науковців обрали суддівську кар’єру (зокрема, стали суддями Верховного Суду). Це загалом позитивна тенденція, яка дає якісні результати. Хоча є різні думки: хтось скаже, що адвокати, які прийшли в судову систему, не мають специфічного досвіду, притаманного кар’єрним суддям, — і він матиме рацію. Але водночас адвокати та науковці вносять свою експертизу, роблять позитивний внесок у судову практику, судові професійні стандарти. І як завжди, багато залежить від персоналій. Кадри вирішують усе.

З іншого боку, до створення єдиної правничої професії ще дуже далеко.

— А якщо про бізнес?

— Недостатньо інструментів для повернення практики в русло добросовісної конкуренції, все досі наявний величезний вплив «послуг-замінників». І саме поняття добросовісності в юридичній практиці розмивається. Але треба подякувати багатьом суддям Верховного Суду та інших інстанцій за те, що вони своєю роботою поки що не дають змоги «послугам-замінникам» витіснити повністю власне юридичну експертизу та забезпечують роботою тих адвокатів, які не готові деградувати у власній професії. Хоча і зворотних прикладів достатньо, загальна ситуація, принаймні в касаційних судах, явно змінилася на краще порівняно з 2013 роком.

Окрім цього, хоча ЄСІТС досі так і не впроваджено, практика стає більш технологічною. Якщо десять років тому наша команда вважала себе технологічним лідером, тому що в нас була досить «просунута» для того часу ІТ-система управління судовими справами, то зараз необхідні на кілька порядків складніші й ефективніші рішення, щоб претендувати на технологічне лідерство. Це справедливо і для юридичного бізнесу, і для бізнесу загалом. Якість послуг буде вирівнюватися, а лідерами будуть ті, хто швидше впроваджуватиме технологічні рішення. Але і це за умови наявності якісних людей у команді.

 — Як ви оцінюєте поточний етап реформування судової системи?

— Ситуація в судовій владі дуже складна. Усі проблеми відомі, і вони виникли давно. В 2015—2016-му почалися процеси, які ці проблеми мали вирішити. Було внесено зміни до Конституції України, законодавство про судоустрій узгоджено з європейськими стандартами, що схвалили Венеційська комісія та інші європейські експерти. Було сформовано новий склад Верховного Суду, розпочато нові кадрові процеси, вирішено основні проблеми з фінансуванням, проведено суттєву підготовчу роботу для запуску електронного суду. Одне з найважливіших рішень — збільшення суддівської винагороди.

Десь два роки тому ці процеси призупинилися, а деякі — деградували. Пацієнту розпочали операцію, але в процесі проголосували за зміну хірурга. А пацієнт на столі, йому погано. Його хоча би зашити треба, але нічого не відбувається. Кадрові процеси зупинено, відбуваються популістичні «танці» із суддівською винагородою та фінансуванням судів, судді та помічники звільняються. Вища рада правосуддя — конституційний орган — уже кілька місяців не може обрати голову. Це досить ілюстративно. На цьому фоні про бонуси типу ЄСІТС згадувати вже якось і незручно.

Публічно озвучені плани не хочу критикувати та давати зараз оцінку — нехай владна команда, яка взяла відповідальність, проявить себе. Talk is cheap.

 — Які завдання ви ставите перед собою в новому статусі в контексті розвитку фірми?

— Ми посилюватимемо і розвиватимемо лідерські позиції, і не лише в юридичному бізнесі. З погляду бізнесу, в нас немає мети стати найбільшими за кількістю юристів, але є мета бути лідером у наших ключових практиках і лідером за ефективністю, дати своїм колегам найкращі можливості для реалізації життєвих і професійних цілей. Будемо підтримувати зростання нових лідерів, розвивати та розширювати партнерський склад, давати можливість навчатися молодим колегам, залучаючи найкращі таланти.

Водночас вважаємо за правильне дивитися за межі юридичного бізнесу — на юридичну професію в цілому та роль у ній юридичного бізнесу. Ми бачимо лідерство також у розумінні внеску — своїм часом, знаннями, досвідом, заробленими грошима — в розвиток юриспруденції як професії, правової системи, професійних стандартів, юридичної освіти, в інтеграцію правничої професії. Вважаємо, що відповідальність за підняття українського правового середовища до найкращих світових стандартів — не в останню чергу відповідальність юридичного бізнесу.

 — Чи є у вас уже конкретні плани та проєкти, які реалізуються?

— Є і плани, і проєкти. Ми в різних статусах беремо участь у низці освітніх ініціатив, наприклад, суттєво доклалися до започаткування бакалаврської програми для юристів в УКУ, робимо програми з майстер-класів, спонсоруємо студентські стипендії. Навчаємо студентів практичних навичок через платформу Aequo Friends. Наші експерти залучені до низки проєктів із вдосконалення законодавства, з останніх успіхів — закон про Дія.City. Будемо і надалі рухатися в цих напрямах і розвивати нові.

У бізнес-планах — посилення наявної індустріальної експертизи (енергетика, фарма, ІТ, фінанси). Крім того, бачимо перспективу у fintech, ритейлі, е-commerce, інфраструктурі та smart logistics. Плануємо деякі нестандартні рішення. Безперечно, ми будемо і надалі посилюватися і в традиційних практиках, включно з вирішенням спорів.

Продовжуючи тему лідерства в бізнесі і професії, зазначу: хотів би, щоб фірма розвивалася передусім у контексті розвитку людей. Кадрове питання важливе не лише для судової системи. Щоб бути лідерами, маємо залучати найкращих фахівців для реалізації величезного потенціалу, який у нас є в особі як нинішніх партнерів фірми, так і майбутніх.

Олексій Філатов: «Ми бачимо лідерство також у розумінні внеску в розвиток юриспруденції як професії, правової системи, професійних стандартів, юридичної освіти, в інтеграцію правничої професії»

 — Тобто очікується подальше розширення партнерського складу?

— Не виключено. (Усміхається.)

 

Розмову вів Олексій НАСАДЮК, «Юридична практика»

Автори