Верховний Суд вперше стягнув збитки з директора
Кінець ери безвідповідальності?
Сталося. Днями Велика палата Верховного Суду вперше розглянула справу про стягнення збитків з менеджменту. І не просто розглянула, а задовольнила позов юридичної особи до директора.
Чому це важливо
Україна, на відміну від західних країн, ідеальне середовище для недобросовісних керівників. Донедавна у нас можна було зливати майно, укладати невигідні угоди і просто красти без будь-яких наслідків. Принаймні юридичних.
Практика проти теорії
На законодавчому рівні, звісно, директор повинен діяти сумлінно. І не тільки сумлінно, але і в інтересах юридичної особи.
Покарання за завдання збитків компанії у нас теж начебто передбачено. Якщо управлінець діє в своїх інтересах, забуваючи про благополуччя компанії, остання може висунути позов про стягнення збитків.
Таких позовів за останні три роки подано близько ста. 95% з них — програні. Решта 5% дозволяють радіти стримано, оскільки Верховний Суд їх ще не розглянув.
Сумна судова статистика — одна з основних причин, через яку компанії не хочуть судитися зі своїми керівниками. Але листопадове рішення Верховного Суду однозначно може змінити ситуацію.
Перша ластівка
Йдеться про рішення у справі за позовом ТОВ Компанія Газ Ресурси до екс-директора про стягнення збитків у розмірі 4,3 млн грн.
Фабула справи дуже колоритна: директор компанії підписав відмову від ліцензії на видобування корисних копалин на користь іншої юридичної особи, бенефіціаром якої був… цей же директор. Юридична особа, зі свого боку, переоформила ліцензію на себе. Втрату ліцензії компанія Газ Ресурси визнала збитком і звернулася з відповідним позовом до суду.
І хоча повний текст рішення Великої палати ще не опубліковано, аргументацію суду можна передбачити: оскільки дії директора призвели до втрати майна, саме він і повинен компенсувати збитки.
Незважаючи на деяку понятійну і юридичну простоту, рішення Великої палати вкрай важливе для судової практики.
Чому? Повторюся: суди подібні позови раніше задовольняти не хотіли. Відповідно, і скривджені компанії не поспішали до суду по захист вочевидь порушеного права.Але рішення Верховного Суду — це своєрідний путівник. І сигнал до дії.
Червона картка директорам
Справа Газ Ресурси — не єдиний важливий прецедент щодо директорів та інших керівників. Місяцем раніше Велика Палата ухвалила набагато важливыше рішення, яке концептуально стосується відповідальності посадових осіб.
Так, у жовтні було розглянуто справу за позовом ТЛК Арктика. У цій справі, зокрема, розглядалося питання перевищення повноважень менеджменту під час укладання угоди.
І тут Верховний Суд дійсно здивував. Він не тільки визнав угоду недійсною, але й вказав, що перевищення повноважень під час укладання угоди є підставою для подальшого стягнення збитків з особи, яка уклала таку угоду від імені компанії.
Перекладаючи на нормальну мову, Верховний Суд вказав на наступне: якщо директор перевищив свої повноваження під час підписання договору, компанія має повне право стягнути з нього збитки. І, як видно у справі Газ Ресурси, такий позов до директора суд готовий задовольнити.
Таким чином, рішення у справах Газ Ресурси і ТЛК Арктика — найпотужніший сигнал і бізнесу, і найманим управлінцям.
Бізнесу ці рішення дають дієвий інструмент у боротьбі з недобросовісним менеджментом; директорам та іншим керівникам — показують червону картку, що символізує кінець ери безвідповідальності.
Спеціально для НВ Бізнес