Чергові зміни щодо застосування єдиного податку за ставкою 2% на період воєнного стану

21 Квітня 2022

15 квітня 2022 року Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків у період воєнного, надзвичайного стану» № 2173-IX. Вчергове зазнав змін спеціальний режим оподаткування єдиним податком за ставкою 2%. Зокрема, встановлено додаткові особливості застосування режиму платниками податку на прибуток підприємств, які тимчасово перейшли на сплату єдиного податку.

Закон знімає обмеження щодо максимального обсягу річного доходу суб'єктів, які можуть перейти на сплату єдиного податку за ставкою 2% на період воєнного часу. Водночас дещо змінено коло дозволених видів діяльності. Зокрема, скористатись спрощеною системою оподаткування зможуть усі платники податків, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами.

Також закон передбачає можливість врахувати платниками податку на прибуток підприємств після відновлення статусу платника податку на прибуток підприємств такі показники:

  • суми надміру сплаченого податку на прибуток підприємств, які існують на момент переходу платника податків на спрощену систему оподаткування,

  • суми авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів, що залишились неврахованими у зменшення зобов'язань з податку на прибуток на момент переходу платника податків на спрощену систему оподаткування,

  • суми від’ємного значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток підприємств, які існують на момент переходу платника податків на спрощену систему оподаткування,

  • суми процентів, які перевищують суму обмеження, передбаченого правилами «тонкої капіталізації», але не були враховані у зменшення фінансового результату на момент переходу платника податків на спрощену систему оподаткування.

Такі суми у відповідних випадках враховуються в рахунок погашення грошових зобов'язань з податку на прибуток або зменшують фінансовий результат до оподаткування.

Платники податку на прибуток підприємств, які в поточному календарному році припинять перебування на єдиному податку, повинні будуть подати декларацію з податку на прибуток підприємств наростаючим підсумком з початку такого календарного року.

Також передбачається, що обсяг річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків) платника податку на прибуток підприємств для цілей застосування правил трансфертного ціноутворення та звітування обчислюється за весь звітний рік (у т.ч. з урахуванням доходів, отриманих за періоди перебування на спрощеній системі оподаткування).