Черговий пакет змін до податкового та митного законодавства на період воєнного стану
24 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану» (законопроєкт № 7190).
Це вже третій великий пакет змін до податкового та митного законодавства, що спрямований на спрощення порядку оподаткування українського бізнесу на час воєнного стану.
Закон набирає чинності з дня його опублікування. З огляду на те, що закон ще не підписаний Президентом України та не опублікований, наші коментарі ґрунтуються на тексті відповідного законопроєкту.
Єдиний податок
Закон вирішує окремі неврегульовані питання, що виникли після запровадження Законом №2120–IX особливого режиму оподаткування для платників єдиного податку третьої групи («особливий режим»), та передбачає ряд нововведень.
Зокрема, дискусійним було питання щодо статусу реєстрації платників ПДВ у випадку їх переходу на особливий режим. Закон передбачає, що така реєстрація є призупиненою з першого числа місяця, в якому подано заяву про реєстрацію платником єдиного податку третьої групи.
Це означає, що на період застосування особливого режиму для платників ПДВ призупиняються будь-які права та обов'язки, встановлені положеннями Податкового кодексу України, які регулюють ПДВ. Операції платників, що застосовують особливий режим, вважатимуться такими, що не є об'єктом оподаткування, а «вхідний» ПДВ не враховуватиметься при формуванні реєстраційного ліміту.
Також врегульовано питання застосування правил «умовного» постачання за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з ПДВ до початку застосування особливого режиму. У разі їх використання під час застосування особливого режиму, нарахування податкових зобов'язань здійснюється не пізніше останнього дня звітного періоду, в якому здійснено відновлення реєстрації платником ПДВ.
Відтепер більшість імпортних операцій платників, що застосовують особливий режим, також будуть звільнені від оподаткування. Однак під звільнення від оподаткування не потраплятимуть операції з імпорту та постачання на митній території України, які мають походження з РФ, або ввозяться з території РФ та/або з окупованої території України.
Також варто врахувати, що податковий період для платників, що застосовують спеціальний режим, змінено з календарного кварталу на календарний місяць. Також надано можливість зареєструватись платником єдиного податку, що застосовує особливий режим, після 1 квітня 2022 року. У такому разі реєстрація здійснюється з наступного робочого дня після подання заяви.
Податок на нерухомість
За 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ та за об’єкти житлової нерухомості, що стали непридатними для проживання у зв’язку зі збройною агресією РФ.
На період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, у якому припинено або скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями РФ.
Податки з імпорту
З 1 квітня 2022 року на період дії воєнного стану на території України
(i) звільняються від оподаткування ПДВ операції з імпорту суб’єктами господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи, крім платників, які оплачують єдиний податок за ставкою 3% + ПДВ.
(ii) звільняються від оподаткування ПДВ, акцизним податком операції з імпорту фізичними особами автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів.
Зазначене вище звільнення від оподаткування не застосовується до операцій з імпорту товарів, які мають походження з РФ, або ввозяться з території РФ та/або з окупованої території України.
Митні збори та митне оформлення
З 1 квітня 2022 року до припинення воєнного стану звільняються від оподаткування ввізним митом при ввезенні на митну територію України для вільного обігу:
(i) підприємствами – товарів, крім спирту етилового, алкогольних напоїв, пива, тютюнових виробів, замінників тютюну, рідин для електронних сигарет;
(ii) громадянами - автомобілів легкових, мотоциклів, транспортних засобів для перевезення 10 і більше осіб, транспортних засобів для перевезення вантажів.
Окремі товари, для митного оформлення яких необхідно отримання дозволу або внесення до реєстру, можуть переміщуватись через митний кордон без отримання відповідних документів або митних формальностей за рішенням КМУ, окрім товарів з РФ, наркотичних засобів, товарів військового призначення або подвійного використання, та деяких інших.
Суб’єктам господарювання, які зареєстровані платниками єдиного податку першої, другої та третьої групи (крім платників, які оплачують єдиний податок за ставкою 3% + ПДВ) дозволено імпортувати в Україну товари на підставі попередньої митної декларації.
Деякі товари, які за описом підпадають під обмеження для ввезення на митну територію, але за своїми властивостями не є такими (зокрема, військового призначення, наркотичні засоби, культурні цінності), можуть пропускатися на митну територію на підставі заяви особи, що на них не поширюються такі обмеження.
На період до припинення воєнного стану документальні перевірки з питань митної справи не проводяться, а перебіг деяких строків, визначених у Митному кодексі України зупиняється.