Чесно про форс-мажор

25 Березеня 2020

Введений Кабміном карантин вже офіційно є форс-мажорною обставиною. Але за тиждень ця тема встигла обрости фейками і домислами. Як працює інститут форс-мажору насправді?

Що дає факт форс-мажору

У більшості випадків — можливість не виплачувати штрафні санкції. Фактично, мова йде про право не виплачувати встановлений договором штраф, пеню і не відшкодовувати збитки, пов’язані з порушенням зобов’язання.

Практичний приклад: постачальник зобов’язався поставити товар покупцеві до 1 квітня 2020 року. Виробництво, підготовка товару до відправлення і його транспортування фактично неможливі в зв’язку з введенням карантину. Якщо постачальник документально доведе покупцеві неможливість здійснити поставку в обумовлений договором термін (про це — далі), штрафні санкції застосовуватися не будуть.

Що не є форс-мажором

COVID-19 сам собою не є форс-мажором. Ним є карантин, введений постановою Кабміну № 211 від 11 березня 2020 року.

Не є форс-мажорними обставинами: відсутність грошових коштів (з будь-якої причини), зростання курсу валют, криза, дефолт, відсутність товарів на ринку, а також порушення зобов’язань контрагентами.

Від виконання основного зобов’язання форс-мажор також не звільняє. Це означає, що погашати борги, обслуговувати кредити і платити за рахунками все ж доведеться.

Практичний приклад: карантин не звільняє від обов’язку погашати орендні платежі, навіть якщо майном ви не користуєтеся (наприклад, відправили співробітників працювати дистанційно).

Як підтвердити

Сам собою факт введення карантину автоматично не дозволяє посилатися на форс-мажор. Для цього потрібно повідомити контрагента, звернутися в Торгово-промислову палату й отримати відповідний сертифікат. Звернутися в ТПП по відповідний сертифікат можуть і юридичні, і фізичні особи — підприємці.

Процедурні питання звернення викладені в Регламенті засвідчення форс-мажорних обставин від 18 грудня 2014 року. Перелік необхідних документів зазначено в першому додатку до Регламенту.

Упускаючи інші формальні питання, зверну увагу на слизький момент: для отримання сертифікату важливо довести причинно-наслідковий зв’язок між карантином і неможливістю виконання ваших зобов’язань за договором. Іншими словами, важливо документально підтвердити, що карантин вплинув на фактичну неможливість поставити товар / виготовити продукцію / виконати роботи тощо.

Практичний приклад: виробник товару не може здійснити своєчасну поставку в зв’язку з тим, що всі співробітники переведені на віддалену роботу. Наказ про переведення співробітників на віддалений режим роботи може підтвердити причинно-наслідковий зв’язок між карантином і неможливістю поставити товар.

Що робити, якщо форс-мажор не застосовують

Якщо підстав для застосування форс-мажору немає, потрібно домовлятися. Домовлятися вже зараз. Про зниження вартості, відстрочення платежу або перенесення терміну виконання робіт/поставок.

Якщо домовитися не вийде, варто задуматися про розірвання договору або внесення до нього відповідних змін. Не вийде полюбовно — через суд. Але це вже наступний матеріал.

Спеціально для НВ Бізнес

Автори