Про наслідки введення воєнного стану

27 Листопада 2018

26 листопада 2018 року, у зв’язку з атакою військово-морського флоту Російської Федерації військових кораблів України, Президент України підтримав подання Ради національної безпеки і оборони України щодо введення воєнного стану в Україні. Того ж дня Парламент затвердив Указ Президента «Про введення воєнного стану в Україні» (“Указ”), прийнявши відповідний закон (“Закон”).

Що являє собою воєнний стан: воєннийстанне означає стану війни. Навпаки, це дозволений законами України режим, який покликаний попередити війну в таких ситуаціях.

На який період: 30 днів, Закон прийнятий 26 листопада 2018 та діятиме до 26 грудня 2018 року, якщо Президент не припинить воєнний стан достроково.

Де діє воєнний стан: воєнний стан введено на території десяти областей України, що межують з територією Російської Федерації та Молдови (Вінницька, Одеська, Херсонська, Миколаївська, Луганська, Донецька, Сумська, Харківська, Запорізька та Чернігівська області), та у внутрішніх водах Азово-Керченської акваторії. На Київ та Київську область воєнний стан не поширюється.

Державне управління: На час дії воєнного стану Президент, у випадку необхідності, уповноважений створювати спеціальні органи виконавчої влади – військові адміністрації (на рівні областей та районів, а також у містах, де органи місцевого самоврядування припинили діяльність у зв’язку із військовою агресією). Військові адміністрації, в свою чергу, уповноважені з врахуванням конкретних обставин обмежувати права громадян та юридичних осіб на підконтрольній їм території та в об’ємі, передбаченому Указом.

Обмеження прав та свобод людини: в силу вимог закону наступні конституційні прав можуть бути обмежені: недоторканість житла, конфіденційність листування, право на особисте життя та його таємницю, свобода пересування, свобода думки і слова, свобода виборів, свобода мирних зібрань, право приватної власності, право на працю, проведення страйків та право на освіту. Однак відмітимо, що Указом не передбачено жодних конкретних обмежень, зокрема, відсутні будь-які обмеження свободи пересування територією України для громадян України чи іноземців.

Вплив на бізнес та повсякденну господарську діяльність: Указ не встановлює обмежень для українських підприємств та підприємців та не передбачає жодних санкцій для бізнесу. Засоби масової інформації працюють в звичному режимі. Однак, в силу закону, військові адміністрації за виникнення надзвичайних ситуацій можуть використовувати виробничі потужності приватних компаній для оборонних цілей, примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній (відчуження підлягає відшкодуванню), усувати керівництво приватних компаній та державних організацій чи установ від виконання обов’язків при порушенні режиму воєнного стану.

Підсумовуючи зазначимо, що Закон про воєнний стан не повинен вплинути на повсякденне життя та ділову активність в Україні якщо конфлікт не буде погіршуватися. У разі потреби, будемо раді надати додаткові пояснення про застосування Закону до конкретних обставин.