Catching the rebound: M&A in Ukraine

20 Травня 2021

Значне економічне відновлення ринку M&A в Україні очікується у 2021 році

Лондон / Київ, 20 травня 2021 р.: M&A активність набере обертів у другій половині цього року, відповідно до нового звіту Aequo та Mergermarket.

Звіт «Catching the rebound: M&A in Ukraine» висвітлює ключові тенденції M&A в Україні в умовах Covid-19, а також перспективи розвитку українського ринку злиттів і поглинань у 2021 році та пізніше.

Загальна вартість публічних M&A угод в Україні знизилася до 171 млн євро у 2020 році, що є найнижчим річним показником з 2015 року. Тим часом з точки зору кількості угод ринок продемонстрував більшу стійкість, оскільки інвестори продовжували фінансувати менші за вартістю угоди. В 2020 році в Україні було укладено 54 угоди, що перевищило річні показники, зафіксовані в період з 2014 по 2017 роки, хоча й менше, ніж 87 угод, укладених у 2019 році.

"M&A активність в Україні відповідає світовим трендам та йде по кривій пандемії, як і в інших країнах", – зазначає Анна Бабич, партнерка та керівниця практики M&A, Aequo. "Під час локдауну на початку весни ми спостерігали, як клієнти ставали надзвичайно обережними. Однак, починаючи з червня, активність почала відновлюватися".

Падіння іноземних інвестицій зіграло важливу роль у зменшенні угод в Україні. У 2019 році майже дев'ять з кожних десяти M&A доларів, інвестованих в Україні, надходили від іноземних компаній. Це різко зменшилося в 2020 році, коли кількість інвестицій іноземних компаній становила лише 31% від  загального обсягу та 52% розкритої вартості угоди.

"Що стосується розподілу M&A угод між українськими та іноземними гравцями, то в більшості угод українські компанії були активнішими в минулому році", – коментує Денис Лисенко, керуючий партнер, Aequo. "Ми бачили, що деякі іноземні стратегічні гравці прагнули вийти з інвестицій, щоб зосередитися на власних ринках".

Після різкого, спричиненого Covid скорочення на 4,2% очікується, що українська економіка почне зростати в 2021 році. Прогнозується, що ВВП України збільшиться на 4%. Це зростання, хоча і залежить від багатьох факторів, може призвести до того, що діяльність M&A в країні досягне нових висот, починаючи з 2022 року.

Ключові висновки звіту:

  • Найбільшою українською угодою, вартість якої була публічно оголошена, у 2020 році стало придбання готелю «Дніпро» компанією Smartland у держави за 36 млн євро. Цей продаж свідчив про значну тенденцію, яка зараз спостерігається в Україні: запланована приватизація великої кількості державних активів.

  • На активність фондів  прямих  інвестицій також вплинула пандемія. У 2020 році було здійснено лише шість угод за участю фондів прямих інвестицій, що є на чотири менше, ніж у 2019 році. Однак, загальна вартість угод складає 13 млн євро, що демонструє річне зростання на 22%.

  • Сектор ТМТ домінував на українському ринку M&A в 2019-2020 рр., складаючи 21% кількості та 58% вартості угод. Цей тренд імовірно продовжиться, оскільки пандемія Covid-19 посилила значення технологічної галузі для розвитку світової економіки, що є хорошим знаком для України та її провідного ІТ-сектору.

Скачати звіт

Автори