Набрання чинності законом про ТОВ забезпечить прості та зрозумілі правила гри для найпопулярнішої форми ведення бізнесу в Україні

17 червня 2018 року набув чинності новий Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» № 2275-VIII, який замінить застарілі норми Закону «Про господарські товариства» 1991 року в частині регулювання товариств з обмеженою та додатковою відповідальністю (ТОВ та ТДВ).

Серед основних новел закону – введення корпоративного договору, відсутність обмеження кількості учасників ТОВ, зміна вимог до складання установчих документів товариств, встановлення чітких механізмів прийняття рішень учасниками товариств, порядку створення наглядової ради. Додатково до цього закон передбачає скасування обов'язкового кворуму та ревізійної комісії, введення відповідальності виконавчого органу та наглядової ради, встановлення принципів добросовісності управління товариством, зняття заборони на конвертацію боргу в капітал товариства, удосконалення правил обігу часток і захист права власності на частки, врегулювання питань переважного права, застави, виходу, виключення, спадкування та багато іншого.

Також Закон дає можливість ТОВ та ТДВ протягом року привести свої статути у відповідність до новиго Закону і без сплати реєстраційного збору провести державну реєстрацію відповідних змін. До 17 червня 2019 року (або до внесення будь-яких змін до статуту за рішенням товариства) положення старого статуту матимуть перевагу над положеннями Закону для даного товариства.

Анна Бабич, партнер, керівник практики корпоративного права /M&A, AEQUO, є драйвером реформи законодавства про ТОВ і взяла активну участь у розробці проєкту закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» як один із його авторів.

«Прийняття закону про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю стало однією з найбільш очікуваних подій в історії реформування корпоративного законодавства України. Даний закон змінить правила гри для понад 500 тис. товариств з обмеженою відповідальністю в Україні та забезпечить лібералізацію корпоративного управління, максимальну гнучкість ведення підприємницької діяльності основною бізнес-одиницею країни, а також захист бізнесу від рейдерства. Крім того, у довгостроковій перспективі закон сприятиме збільшенню ВВП країни за рахунок створення сприятливих умов для ведення бізнесу та залучення інвестицій в українську економіку», – коментує Анна Бабич, – «Хотілося б також відзначити високий професіоналізм групи експертів, що брала участь у розробці та просуванні закону, і подякувати кожному за величезний внесок в успішне здійснення цього складного проєкту».

Індустрія: Взаємодія з державними органами